Svět online vzpomínek

Zážitky z dovolené v podobě fotografií se liší generaci od generace. Nejde ani tak o obrazovou stránku, jako spíše o uchovávání fotografií. Moře před dvaceti lety a dnes vypadá téměř stejně. Liší se jen barvou slunečníků na pláži.

Zato množství hmatatelných vzpomínek vašich rodičů je určitě jiné, než těch vašich. Rodiče mají plná alba, mnohdy i plné krabice fotografií, které přestože jsou poznamenané zubem času, mají svou specifickou atmosféru. Proč se tedy spokojujeme jen s elektronickou formou fotografií a nudným klikáním na šipku doprava?
 
Existují dvě skupiny lidí. Ti, kteří tvrdí, že fotky ve fyzické podobě nepotřebují. A ti, kteří nemají čas nebo peníze na to, aby si je nechali vyvolat nebo vytisknout. Přiznejme si, že online vzpomínky, které aktivně sdílíme na sociálních sítích, nás tak nějak oddělují od místa, na kterém jsme fotografie pořídili. Jakoby to byli vzpomínky všech ostatních a ne naše. Vracet se ke vzpomínkám na počítači či tabletu a k těm, na které si můžeme sáhnout je noc a den.
 

Život po životě

Zastánci fotografií v počítači, a v jiných zařízeních, nám teď určitě nedají za pravdu, ale zkusme se nad následujícím společně zamyslet. Vy, jako vnoučata, vezmete starou černobílou fotku s otrhanými rožky a vzpomínáte na své prarodiče, které si pamatujete už jen díky těmto fotografiím. Dokážete si představit, jakým způsobem budou na vás vzpomínat vaše vnoučat? Na sociálních sítích? Nebo snad vyhrabou starý externí disk a pokusí se ho rozjet, aby viděli vaše nehmatatelné vzpomínky? Asi těžko. Fotografie, na které si můžete sáhnout, můžete k nim přivonět a napsat na druhou stranu rok a místo focení, jsou nedocenitelným zdrojem vzpomínek a emocí. Snažte se je nezabít dřív, než je to nutné. Život bez fotek bude nudný a prázdný. Pokuste se mít fyzickou vzpomínku z každého silného zážitku, který zažijete. Budou ji pak prožívat i další generace, i když vy už tu vlastně nebudete.

« Zpět na výpis novinek