Nepříznivá situace na trhu s papírem

Vyjádření Copycentra k aktuální situaci.

 

Milí zákazníci,

možná jste již zaznamenali, ať už z médií nebo z vlastní zkušenosti, že na trhu s papírem dochází v posledním roce k velkým problémům. Papír není dostupný tak bezproblémově, jak jsme byli zvyklí, a když je, tak za výrazně vyšší ceny.

Velké produkční tiskárny řeší tuto situaci již přes rok, nás maloobjemové to naplno zasáhlo až nyní.

Objevily se nové faktory, které významně ovlivňují nabídku a cenu, a které nikdo dříve nepředpokládal. Na tento vývoj má velký vliv válečný konflikt na Ukrajině, který dopadá na obchod s papírem v mnoha směrech. Evropští výrobci zastavili výrobu v Rusku, Ukrajina nefunguje jako dodavatel dřeva a celulózy, bojkot nákupu ruského plynu způsobuje problémy s výrobou i ostatním výrobcům. Navíc i situace u některých výrobců je značně neutěšená, například ve finské papírně UPM probíhá od začátku roku stávka, která stále neskončila a „neprodukce“ této papírny tak dál oslabuje nabídku papíru na trhu.

Když k tomu přičteme ještě všeobecný růst nákladů spojených s výrobou a dopravou, tak všechny tyto uvedené faktory mají za následek to, že výrobci papíru dál zdražují. A velmi výrazně. Na podzim se zdražení pohybovalo okolo 25%. To už ale bohužel dávno není pravda. Od té doby jsme byli nuceni akceptovat několik dalších zdražení, takže ve srovnání se situací cca před rokem je nyní cena papíru již téměř dvojnásobná!

Naštěstí jsme byli relativně včas informováni a tak jsme se alespoň na nějaký čas předzásobili. Naše interní i externí sklady praskají ve švech, běžně používanými papíry jsme zatím zásobováni dostatečně a uvidíme, jak se situace bude dále vyvíjet.

Chceme Vás tedy ujistit, že i přes tento nepříznivý stav zatím ceny držíme a ceny základních služeb Copycentra nezdražujeme.

Snad se vše v Evropě brzy v dobré obrátí a bude zase vše, jak má být.

Přejeme Vám krásné jarní dny.

Vaše Copycentrum.cz.

 

« Zpět na výpis novinek